ЕкономТепло
кожен кіловат має значення
м.Львів, вул. Плугова 8
(р-н Лікарні швидкої допомоги)
+38 (067) 100-12-74
+38 (099) 100-12-74
Відгуки
Можливості електричного опалення варто розглянути власникам котеджів та заміських будинків. Його перевагами є невисока вартість при купівлі і простота та комфорт у користуванні. До недоліків можна віднести більшу варстіть експлуатації, порявняно з газовими, твердопаливними котлами та тепловими насосами. Проте, щоб система електричного опалення була ефективною, необхідно обрати правильний котел. Ми допоможемо розібратись, який з них найкраще підійде для вашого будинку.
Принцип роботи у них доволі простий, потрібне лише підключення до електроживлення. Схема виглядає так:
Також додатково можна встановити:
В деяких пристроях для економного споживання електроенергії передбачене автоматичне регулювання потужності. У простіших моделях вона регулюється за допомогою термостата, який забезпечує стабільну температуру в системі.
Основні переваги електрокотлів - компактність та ергономічність. Їх часто встановлюють у невеликих будинках чи дачах, бо непотрібно виділяти окремого приміщення для зберігання твердого палива. Вони дуже просто монтуються, для встановлення не треба отримувати жодних дозволів. Ще один важливий аспект - екологічність. Під час роботи не утворюються шкідливі викиди, тому їх можна розміщувати в будь-яких приміщеннях, найчастіше це роблять на кухні. Немає відкритого вогню, тож димохід також не потрібен.
Порівнюючи електрокотли з газовими чи твердопаливними, можна виділити такі плюси:
Недоліком електричного опалення є експлуатаційні витрати, пов'язані з високою вартістю електрики. Але є способи вирішити й цю проблему.
Агрегати потужністю до 9 кВт можна підключити до звичайної однофазної мережі на 220 В, але для потужнішого пристрою потрібна трифазна лінія розрахована на 380 В. Тож доведеться враховувати специфіку місцевої електромережі.
Корпус виготовляють з різних, але міцних матеріалів. Найчастіше це:
Головна вимога - надійний протипожежний захист та запобігання ураженню електричним струмом.
Також варто звернути увагу на моделі з автоматикою. Вона підтримуватиме у приміщенні потрібну температуру та дозволить раціональніше використовувати електроенергію. Використовуються два типи терморегуляторів:
Вартість електрокотла залежить насамперед від його типу (ТЕНові коштують значно дешевше, ніж індукційні). На ціну також вливає:
Щоб обрати ідеальний електрокотел для опалення конкретного будинку, варто детальніше розглянути особливості кожного з чотирьох типів.
Регулювання потужності в електрокотлі буває ступеневим або плавним. У багатоступеневих агрегатах нагрівальні елементи працюють незалежно один від одного. Щоб відрегулювати температуру та скорегувати витрати електроенергії, достатньо ввімкнути/вимкнути частину з них.
Більшість електричних котлів з потужністю понад 6 кВт є багатоступеневими, що дозволяє раціонально використовувати електроенергію, не вмикаючи опалення на повну потужність у перехідні періоди - восени та навесні.
Зазвичай використовуються три нагрівальні елементи, перший з яких забезпечує половину від максимальної потужності котла, а решта - по 25%. Отже, пристрій може працювати на чотирьох рівнях потужності:
Для точнішого регулювання можна використовувати термостат або вентилі на опалювальних радіаторах в кожному приміщенні окремо.
У цьому типі електрокотла теплоносій нагрівається ТЕНами – трубчастими нагрівниками, що складаються з ніхромової спіралі вкритої міцною оболонкою. Вона може бути:
Між оболонкою та спіраллю знаходиться діелектричний наповнювач, зазвичай – це кварцовий пісок. В теплообміннику може бути один або декілька ТЕНів.
За принципом дії він нагадує звичайний кип'ятильник. Номінальна потужність досягається стрибкоподібно, а вода починає нагріватися через 10-15 хвилин після початку роботи пристрою. ТЕНові котли працюють в проточному режимі, так само забезпечується й циркуляція води по системі опалення. Більшість ТЕНових пристроїв – настінні, але деякі виробники випускають також конструкції підлогового типу.
Перевагою такого типу котла є те, що прямий контакт теплоносія з нагрівальним елементом відсутній, бо вони відокремлені один від одного діелектриком. Це захищає пристрій від короткого замикання, а від перегріву він захищений терморегулятором.
Вагомий недолік таких котлів - утворення накипу, що часто призводить до поломки обладнання. Щоб цього уникнути, можна використовувати як теплоносій дистильовану воду або встановити фільтр. У разі витоку теплоносія котел може перегрітись та повністю вийти з ладу. Для збільшення терміну їх служби деякими виробниками передбачена опція «м'який старт»: протягом перших кількох хвилин після запуску котел працює на мінімальній потужності. Це захищає агрегат від різких перевантажень.
Індукційний електрокотел працює за принципом трансформатора. Складається пристрій з первинної й вторинної обмотки, а саме:
Після запуску котушка перетворює електроенергію в магнітне поле, направляючи його на вторинну обмотку. Труби нагріваються, передаючи тепло теплоносію.
Перевагами індукційних агрегатів є:
Котел не має конструкційних елементів, що легко ламаються, тож термін його служби становить понад 30 років. У порівнянні з ТЕНовими, індукційні електрокотли мають значно більшу площу тепловіддачі, а теплоносій в них може використовуватись практично будь-який навіть без додаткового очищення.
До недоліків можна віднести високу ціну та велику вагу, бо навіть малопотужний пристрій важитиме понад 20 кг.
В таких котлах на теплообміннику розміщені електроди, на яких, завдяки дії електричного струму, утворюється різниця потенціалів. Теплоносій з сольовими домішками слугує провідником електричного струму. Електричний струм, проходячи крізь це середовище, нагріває його. Процес відбувається в спеціальній іонізаційній камері.
Основою теплоносія зазвичай є етиленгліколь або спеціально підготовлена вода - електроліти з хорошим опором. Теплопровідність цих рідини дає можливість швидко досягти номінальної потужності, тому нагріваються вони за лічені хвилини.
За однакової потужності електродні пристрої споживають майже у двічі менше електроенергії, ніж ТЕНові. За допомогою автоматики можна задавати бажану температуру повітря та змінювати її, а також вмикати та вимикати пристрій при потребі.
Найбільша перевага електродних агрегатів – надійність та простота обслуговування, оскільки в них практично немає елементів, що можуть вийти з ладу. При витоку теплоносія він просто вимикається, бо зникає струм. Такі агрегати особливо доцільно встановлювати в будівлях з нестабільною напругою. Навіть при її значенні у 180 В котел продовжуватиме працювати.
Недолік - необхідність підтримувати безперервну циркуляцію рідини, а також висока вартість теплоносіїв через те, що воду з мережі в них використовувати не можна.
Кращий електричний котел - той, який ефективно забезпечить обігрів вашого будинку. Крім внутрішньої конструкції та наявності автоматики, на це впливає кількість контурів та потужність (ККД) пристрою.
Одноконтурний котел забезпечує виключно нагрів теплоносія в системі опалення.
Якщо крім обігріву приміщень, потрібно забезпечити будинок ще гарячою водою для побутових потреб, то встановлюють двоконтурний агрегат. Два контури в ньому працюють незалежно: один відповідає за опалення, інший – за гаряче водопостачання.
Електричні котли усіх перелічених типів мають приблизно однаковий ККД - 94-98%. Такий високий показник можна пояснити тим, що ці пристрої не генерують, а перетворюють електричну енергію в теплову.
Щоб опалення електрокотлом було економним, варто підключити нічний тариф. Буферна ємність (теплоакумулятор) дозволить накопичити дешеве нічне тепло, щоб використовувати його вдень.
Теплоакумулятор виконує такі функції:
Потужність електрокотла дозволяє за 5-8 годин прогріти весь будинок і «зарядити» буферну ємність великою кількістю теплової енергії. З урахуванням того, що нічний тариф за електрику практично в два рази нижчий денного, вмикаючи агрегат лише вночі, можна зекономити та забезпечити оселю теплом повністю.
Для опалення електрикою з використанням буферної ємності потрібно виконати всього дві умови:
Ефективність роботи системи опалення з буферною ємністю підвищується за наявності теплої підлоги. Тому опалювальну систему краще продумувати на етапі проєктування будинку.
Для такої схеми опалення підійде практично будь-який електрокотел. Всі основні вузли, що регулюють напрямок потоку теплоносія, знаходяться не в корпусі пристрою. Зазвичай для цього використовується триходовий кран з сервоприводом, що керується кімнатним температурним програматором.
Ще один спосіб економії - підтримка заданої температури в приміщеннях, для чого й слугують кімнатні програматори. Незначні відхилення на 1-2 градуси не позначаються на комфорті: температура у 20 С чи 22 С відчувається практично однаково, але ця різниця у два градуси збільшує річні витрати електроенергії приблизно на 6%. Тому варто дотримуватись заданої комфортної температури в приміщеннях, не перегріваючи їх, наприклад, у спальні зазвичай цілком достатньо 18 С. Але, щоб не порушувати тепловий баланс усього будинку, різниця температур в приміщеннях не повинна перевищувати чотири градуси.